Domowe sposoby na zmarszczki – jak zapobiegać i zredukować zmarszczki?

Jednym z największych problemów estetycznych większości kobiet po 25 roku życia są przedwczesne zmarszczki, które stopniowo tworzą się na skórze w wyniku działania różnych czynników, na które jest ona nieustannie narażona. Czytasz dalej, aby poznać niektóre z domowych środków na zmarszczki.

Domowe sposoby na zmarszczki 

Oto niektóre z naturalnych składników:

 • Olej kokosowy – olej kokosowy zapewnia jasność i świetlistość Twojej skórze, ale także pomaga w walce ze zmarszczkami poprzez nawilżenie skóry i przywrócenie jej elastyczności. Aby go użyć, dodaj odrobinę oleju na wacik i nakładaj na obszary, które chcesz leczyć.
 • Olej rycynowy – olej rycynowy zwiększa produkcję kolagenu w skórze. W ten sposób pomaga liniom ekspresyjnym i zmarszczkom znikać stopniowo wraz z jego stosowaniem. Aby go użyć należy dodać odrobinę na watę i nałożyć na miejsca, które mają być poddane zabiegowi. Ważne jest, aby po użyciu nie oczyszczać twarzy, ponieważ musimy odczekać co najmniej 12 godzin.
 • Aloe Vera – wspaniałe właściwości regeneracyjne oferowane przez tę roślinę sprawiają, że jest ona godna polecenia w kategorii środków przeciwstarzeniowych. Aloes to idealny środek zwalczający zwiotczenia i zmarszczki na twarzy. Dzieje się tak dlatego, że żel naturalnie nawilża, odmładza i tonizuje skórę. Żel z tej dobroczynnej rośliny ma silne działanie antyoksydacyjne.
 • Sok z zielonych winogron – to znany antyoksydant. Można stosować go jako serum przed prysznicem lub jako element wiążący do tworzenia maseczek.
 • Białko jajka – jaja mają właściwości ściągające, które sprzyjają eliminacji oleju ze skóry, zwłaszcza białek. Białka jaj są również idealne do napinania skóry i eliminowania wszelkiego rodzaju zmarszczek. Aby je zastosować, należy ubić białko, aż będzie sztywne, następnie nałożyć na zmarszczki i poczekać, aż wyschnie, a następnie spłukać dużą ilością wody.
 • Awokado – awokado również zasługuje na miejsce w tej kategorii, ponieważ jest uważane za potężny naturalny środek przeciwzmarszczkowy. Wśród swoich efektów redukuje starzenie się, zmarszczki i sprawia, że skóra wygląda bardziej świetliście. Aby je zastosować, utrzyj awokado na pastę. Przed prysznicem zastosuj pastę 20 minut wcześniej, aby mogła zacząć działać.
 • Ogórek – ogórek ma dużą ilość wody i jest dobrym źródłem witamin C i E, co czyni go jednym z głównych składników, jeśli chodzi o wygładzanie zmarszczek, takich jak te wokół oczu lub ust. Najlepiej nałożyć ogórka w postaci plastrów na oczy. 

Domowe techniki na zmarszczki

Wymieniliśmy już kilka najczęściej stosowanych środków do zwalczania objawów przedwczesnego starzenia się, jednak oprócz stosowania tych produktów należy kierować się innymi względami:

Złuszczanie

Złuszczanie nie sprawia, że zmarszczki znikają, ale ma dwa efekty:

 • Zapobiega inkrustowaniu się martwego naskórka na twarzy (powoduje to powstawanie zmarszczek i fałd).
 • Pozostawienie idealnie czystej skóry w celu jej nawilżenia, co zapobiega powstawaniu linii ekspresyjnych.
 • Dobry peeling można wykonać za pomocą zmielonej kawy lub cukru oraz oliwy z oliwek, oleju kokosowego lub aloesu.

Nawilżanie

Nawilżanie jest bardzo ważne, nie tylko dla zdrowia, ale także dla utrzymania zdrowia ciała.

 • Picie co najmniej dwóch litrów wody dziennie pozwoli wszystkim Twoim komórkom otrzymywać tlen i wykonywać swoje funkcje.
 • Myj twarz co najmniej dwa razy dziennie, a także przed i po usunięciu makijażu.
 • Wspomniane wcześniej olejki stosuj na bardziej suche partie twarzy, a lekkie kremy na całą twarz.
 • Witamina D, dzięki swoim właściwościom przeciwstarzeniowym, jest idealnym sprzymierzeńcem w walce ze zmarszczkami. Mleko, sery, oleje z wątroby ryb i żółtko jaj to główne naturalne źródła tej witaminy.
 • Antyoksydanty to także skuteczna broń w walce ze zmarszczkami i w utrzymaniu jędrności skóry. Eliminują z organizmu wolne rodniki, które uszkadzają komórki skóry.