Jak oczyścić jelita?

Jelita to bardzo ważne narządy w organizmie. Odpowiadają za wydalanie zbędnych produktów przemiany materii, dlatego należy dbać o ich prawidłowe funkcjonowanie. Niewiele osób wie, że jelita warto od czasu do czasu oczyszczać, aby dbać o zdrowie układu pokarmowego. Zanieczyszczenie przewodu pokarmowego złogami czy podrażnienie błony śluzowej jelit najczęściej spowodowane jest niewłaściwą dietą. Czego unikać, aby zadbać o układ pokarmowy? Jak skutecznie oczyścić jelita?

Domowe sposoby na oczyszczenie jelit

Regularne oczyszczanie jelita grubego jest bardzo korzystne dla jego prawidłowego funkcjonowania. Wzdęcia lub problemy z wypróżnianiem mogą zdarzyć się każdemu. Najczęściej spowodowane są niewłaściwą dietą lub spożywaniem ciężkostrawnych produktów. Jednak warto mieć na uwadze, że czasami problem może leżeć w zanieczyszczonych jelitach. Zalegają w nich złogi w postaci kamieni nerkowych. Jak skutecznie je oczyścić?

Najskuteczniejszym sposobem są naturalne ziołowe herbaty. Skutecznie wspomagają pracę układu pokarmowego, a w szczególności jelit. Pomagają pozbyć się wzdęć oraz zaparć. Najczęściej napary przygotowuje się z mięty, ale w przypadku, kiedy jelita są podrażnione, warto sięgnąć po pokrzywę. Należy pamiętać, że terapia ziołami nie jest dla wszystkich. Ostrożne powinny być przede wszystkim kobiety w ciąży oraz osoby zażywające różnego rodzaju leki.

Zdrowa dieta — najlepszy sposób na oczyszczenie jelit

Zdrowa dieta — najlepszy sposób na oczyszczenie jelit

Najzdrowszym sposobem na oczyszczenie jelit jest zdrowa i prawidłowo zbilansowana dieta. Należy wzbogacić ją w produkty z dużą ilością błonnika, który pozytywnie wpływa na metabolizm i przyspiesza wydalanie produktów przemiany materii. Warto jeść węglowodany w postaci kasz lub płatków owsianych. Nie można zapomnieć o dużej ilości warzyw i owoców, które stanowią podstawę w diecie.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, jak istotne jest spożywanie odpowiedniej ilości płynów. Picie wody jest korzystne dla całego organizmu, nie tylko dla układu pokarmowego. Jednak nie da się ukryć, że duża ilość płynów to najlepszy sposób na oczyszczenie i odbudowę błony śluzowej jelit.

Jak zabezpieczyć jelita?

Warto pamiętać, że najzdrowsze dla jelit jest dbanie o ich prawidłowy stan i unikanie tego, co szkodliwe. Z czego warto zrezygnować?

  • produkty wysokoprzetworzone — bardzo szkodliwe dla jelit, ponieważ zawierają duże ilości szkodliwych substancji konserwujących. Dodatkowo są bogate w sól, która spowalnia wydalanie przez jelita produktów przemiany materii.
  • produkty z dużą ilością cukrów — wpływają niekorzystnie na funkcjonowanie układu pokarmowego. Często powodują problemy z żołądkiem, doprowadzając do zgagi.
  • produkty bogate w niezdrowe tłuszcze — zalegają w jelitach i znacznie spowalniają proces ich oczyszczania.

Warto pamiętać o zabezpieczeniu jelit w przypadku farmakoterapii. Większość leków negatywnie wpływa na żołądek, powodując wrzody, ale także na jelita uszkadzając ich barierę. Warto brać tabletki osłonowe, które są bogate w zdrowe bakterie odbudowujące florę bakteryjną w jelitach. Należy o tym pamiętać w szczególności podczas brania antybiotyków.

Oczyszczanie jelit powinno dotyczyć każdego, Warto prowadzić zdrowy tryb życia i dbać o dietę, a w szczególności o właściwe ilości błonnika. Pozwoli to na prawidłowe działanie układu pokarmowego. Warto pomyśleć nad większą ilością ruchu, który przyspiesza metabolizm i pomaga pozbyć się kamieni kałowych z jelit. Od czasu do czasu warto skorzystać z naparów ziołowych, które nie tylko poprawią funkcjonowanie układu pokarmowego, ale także odbudują błonę śluzową jelit.