Wizyta u stomatologa kojarzy się przede wszystkim z leczeniem zębów. Niestety niekiedy okazuje się, że potrzebne jest znacznie poważniejsze leczenie. W takiej sytuacji konieczne może być zastosowanie zabiegów z zakresu chirurgii stomatologicznej. Z naszego artykułu dowiesz się, jakie zabiegi wykonuje chirurg stomatolog.
Czym jest chirurgia stomatologiczna?
Chirurgia stomatologiczna to dziedzina medycyny, która łączy w sobie stomatologię i chirurgię. Zajmuje się ona przede wszystkim operacyjnym leczeniem jamy ustnej oraz przyległych jej obszarów. Nie należy jej jednak mylić z chirurgią szczękową, która ma znacznie szerszy zakres działania. Lekarz, który zajmuje się ta dziedziną musi ukończyć specjalizację z chirurgii stomatologicznej. Dzięki temu posiada dogłębną wiedzę nie tylko na temat schorzeń zębów, ale także chorób twarzoczaszki, tkanek miękkich twarzy czy jamy ustnej. W praktyce jednak stomatolog, który w swojej ofercie posiada usługi związane z chirurgią, w codziennej praktyce najczęściej zajmuje się usuwaniem oraz dłutowaniem zębów.
Usuwanie zębów
Jedną z najczęstszych procedur chirurgii stomatologicznej jest ekstrakcja zębów. Taka konieczność może wynikać z kilku przyczyn. Najczęściej jest to zły stan zębów, które nie nadają się już do leczenia. W takiej sytuacji należy je jak najszybciej usunąć , ponieważ mogą mieć wpływ na stan całego organizmu. Dotyczy to nie tylko zębów stałych, ale i mlecznych. Zaawansowana infekcja mogłaby spowodować zapalenie miazgi, a w konsekwencji przerodzić się w ropień albo zgorzel. Trzeba pamiętać o tym, że ekstrakcja zęba to ostateczność i najpierw zawsze warto podjąć próby leczenia. Jeśli jednak okaże się, że leczenie kanałowe nie przynosi efektów, albo jest wręcz niemożliwe, lekarz stomatolog powinien podjąć decyzję o usunięciu chorego zęba.
Niekiedy zdarza się także, że ekstrakcja jest konieczna z powodu wad zgryzu. W ich wyniku zęby mogą nachodzić na siebie, co uniemożliwia leczenie ortodontyczne.
Aby usunąć ząb, należy udać się do specjalisty, który zajmuje się chirurgią stomatologiczną, ponieważ skuteczność tego działania zależy przede wszystkim od wiedzy, doświadczenia i umiejętności lekarza. Nieprawidłowe usunięcie zęba mogłoby mieć bowiem przykre konsekwencje związane chociażby naruszeniem tkanek przyzębia.
Dłutowanie zęba
Drugim najczęstszym zabiegiem, jaki w codziennej praktyce lekarskiej wykonuje chirurg stomatolog jest dłutowanie zęba. To również jego chirurgiczne usunięcie, wykonywane jednak w przypadku, kiedy ząb jest uszkodzony, nieprawidłowo położony albo też nie sprawdziły się w jego przypadku tradycyjne metody ekstrakcji. Działanie to może wymagać bardziej zaawansowanych technik chirurgicznych. Może się ono wiązać z koniecznością nacięcia dziąsła, a także usunięciem otaczającej ząb kości. I choć budzi to grozę, w dobie współczesnej chirurgii stomatologicznej stosowane są tak skuteczne znieczulenia, że nie należy się obawiać bólu podczas zabiegu.
Kluczem do sukcesu w zabiegach z zakresu chirurgii stomatologicznej jest znalezienie specjalisty, który przeprowadzi leczenie w sposób bezpieczny, skuteczny i bezbolesny.
Zapraszamy po więcej informacji: chirurgia stomatologiczna Płock.
Portal KwestiaZdrowia.eu to miejsce, gdzie można znaleźć rzetelne informacje dotyczące zdrowia i dobrego samopoczucia. Znajdziemy tu porady dotyczące zdrowego stylu życia i odżywiania, aktywności fizycznej, radzenia sobie ze stresem i wielu innych ważnych kwestii.