Lwia zmarszczka – co ją powoduje i jak jej przeciwdziałać?


  • Lwia zmarszczka, zwana także zmarszczką gniewu, jest to pionowa bruzda między brwiami.
  • Najczęściej tworzy się u kobiet, ale może pojawić się także u mężczyzn
  • Jest to oznaka procesów starzenia się organizmu i skóry.
  • Powstaje z powodu niskiej produkcji kolagenu, elastyny oraz kwasu hialuronowego.
  • Może być także wynikać z genetycznych uwarunkowań lub stresującego trybu życia.
  • Można pozbyć się jej za pomocą zabiegów medycyny estetycznej, zmiany diety oraz redukcji stresu.

Każdy dba o swój wygląd, dzięki czemu można niejako opóźnić proces starzenia się i niszczenia się skóry. Dobrze jest też wspomnieć, że obecnie z różnych zabiegów medycyny estetycznej korzystają zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Jednym z popularnych problemów skórnych, który pojawia się najczęściej po trzydziestym roku życia, jest lwia zmarszczka. Warto zatem wiedzieć, co to jest i jak można się tego pozbyć, aby cera twarzy była nieskazitelna.

Czym jest lwia zmarszczka?

Lwia zmarszczka często nazywana jest także zmarszczką gniewu, gdyż jest to pionowa bruzda między brwiami. Najczęściej tworzy się ona u kobiet, ale również może się ona pojawić u mężczyzn. Warto też pamiętać, że wówczas, gdy lwia zmarszczka jest niepoddawana żadnym zabiegom pielęgnacyjnym, to może się ona pogłębiać i jest coraz bardziej widoczna. Tego rodzaju zmarszczka jest symbolem starzenia się skóry, dlatego też jest to jedna z pierwszych oznak, że zachodzą w środku organizmu różnego rodzaju procesy. Co ważne, to lwia zmarszczka może się pojawiać wtedy, kiedy ciało produkuje zbyt mało kolagenu i elastyny oraz kwasu hialuronowego. U niektórych osób zmarszczka ta może pojawiać się także poprzez genetyczne uwarunkowania czy stresujący tryb życia.

Jak można pozbyć się lwiej zmarszczki?

Obecnie dzięki szeroko rozwiniętej medycynie można bez problemu pozbyć się lwiej zmarszczki i jednocześnie nieco opóźnić proces starzenia się skóry, co jest szczególnie ważne w przypadku kobiet. Dobrze jest zacząć od zmiany diety, która również może mieć wpływ na naszą cerę. Jeśli jest taka możliwość, to dobrze jest zmniejszyć codzienny stres, który wpływa negatywnie na nasze zdrowie. W przypadku pojawienia się lwiej zmarszczki zaleca się ze skorzystania z zabiegów medycyny estetycznej takich jak:

  • laser frakcyjny – zapewnia najtrwalszy efekt, gdyż promienie emitowane przez laser tworzą mikrouszkodzenia, które stymulują proces regeneracyjny skóry,
  • mezoterapia bezigłowa – zabieg ten świetnie odświeża skórę i redukuje lwią zmarszczkę,
  • botoks – popularny zabieg, który utrzymuje się dość długo i szybko zmniejsza widoczność lwiej zmarszczki.

Dobrze jest także wspomnieć o domowych sposobach, dzięki którym można pozbyć się lwiej zmarszczki i między innymi są to maseczki, które można przygotować na bazie oliwy z oliwek czy też z ogórków. Zalecane są także maseczki wykonane z jogurtu, maślanki czy nawet ryżu. Oprócz maseczek, które warto stosować codziennie, dobrze jest wykonywać drenaż limfatyczny, dzięki któremu da się poprawić wygląd skóry. Co więcej, to w domowym zaciszu warto, jest używać także różnego rodzaju serum i kremów, co sprawi, że skóra twarzy będzie cały czas chroniona.

Czy można uniknąć powstania lwiej zmarszczki?

Ważna jest codzienna higiena, dzięki której można opuścić proces starzenia się i tym samym można zapobiec powstaniu lwiej zmarszczki. Dobrze jest wybrać zdrowy tryb życia i odpowiednio dopasowaną dietę. Świetnym rozwiązaniem na to, by uniknąć powstania lwiej zmarszczki, jest także stosowanie przez cały rok kremu z filtrem. Należy pamiętać, że promieniowanie słoneczne również zimą może szkodzić skórze, dlatego tak ważna jest codzienna higiena. Dobrze jest wybrać się do dermatologa, który doradzi dobór odpowiednich kosmetyków, dzięki którym skóra będzie jędrna i znakomicie nawilżona.

Warto pamiętać, że lwia zmarszczka może być spowodowana tym, że często marszczy się oczy na przykład przed promieniowaniem słonecznym, dlatego warto nosić okulary przeciwsłoneczne również zimą. Dobrze jest również wspomnieć, że regeneracja skóry po powstaniu lwiej zmarszczki jest procesem długotrwałym, który wymaga cierpliwości i umiejętności dobrania kosmetyków, dlatego zaleca się korzystanie z różnych zabiegów wspomagających.