Na czym polega wsparcie seniora w zakładzie opiekuńczo-leczniczym?

Zakłady opiekuńczo-lecznicze to placówki, które wspierają schorowane osoby w starszym wieku. Nierzadko nie jesteś w stanie zapewnić swojemu bliskiemu seniorowi kompleksowej opieki przez 24 godziny na dobę. W zakładzie opiekuńczo-leczniczym otrzyma on pomoc medyczną, terapeutyczną i rehabilitacyjną. Wreszcie poczuje się bezpiecznie, a Ty przestaniesz się martwić, że już nie dajesz rady wykonywać przy nim codziennych czynności.

Zakłady opiekuńczo-lecznicze — jak działają?

Opieka nad seniorem w zakładzie opiekuńczo-leczniczym to długoterminowe wsparcie. Placówka udziela starszym, schorowanym osobom całodobowych świadczeń zdrowotnych, które obejmują leczenie, pielęgnację i rehabilitację pacjentów. Osoba zakwaterowana w zakładzie opiekuńczo-leczniczym nie może jednak wymagać hospitalizacji. Najlepiej, aby zakończyła proces diagnozowania lub leczenia operacyjnego. 

Zadbaj o to, aby jesień życia Twojego seniora była spokojna, pełna wsparcia zarówno z Twojej strony, jak i ze strony lekarzy, pielęgniarek oraz terapeutów. 

W zakładzie opiekuńczo-leczniczym rehabilitanci poprawią funkcjonowanie Twojej bliskiej osoby. Dzięki temu będzie mogła sama wykonywać codzienne czynności. ZOL, czyli zakład opiekuńczo-leczniczy zapewnia całodobowe świadczenia zdrowotne osobom schorowanym i niepełnosprawnym. 

Na czym polega opieka nad seniorem w zakładzie opiekuńczo-leczniczym?

Zakłady opiekuńczo-lecznicze swoje usługi kierują do pacjentów w różnym wieku i z różnymi potrzebami zdrowotnymi. Jednak ich oferta jest zawsze dopasowana do stanu seniora i jego poziomu sprawności. 

Schorowana starsza osoba może liczyć na wsparcie:

  • lekarza — jest dostępny dla pacjentów nie tylko w ciągu dnia, ale także w nocy, 
  • pielęgniarek — pomagają seniorom przez całą dobę, 
  • rehabilitantów, 
  • terapeutów, 
  • dietetyka, 
  • psychologa. 

Oprócz tego ZOL oferuje terapię zajęciową, edukację zdrowotną, leczenie farmakologiczne oraz udostępnia niezbędny sprzęt medyczny. 

Pobyty opiekuńczo-lecznicze — kto z nich skorzysta?

Nie każdy senior kwalifikuje się, aby przyjąć go do zakładu opiekuńczo-leczniczego. Podstawowym kryterium jest skala Barthel, która określa stan pacjenta. Czym jednak jest owa skala Barthel? To międzynarodowy system wskazujący zapotrzebowanie seniora na opiekę. Pacjent w skali Barthel może uzyskać 100 punktów. W przypadku, gdy ocena nie przekroczy 20 punktów, oznacza to, że osoba jest całkowicie niesamodzielna. Natomiast ilość punktów pomiędzy 20 a 80 punktami wskazuje na różne niesamodzielności. Skala Barthel nie może jednak wskazać więcej niż 40 punktów, ponieważ dyskwalifikuje to pacjenta do przyjęcia. 

Skala Barthel — jakie funkcje ocenia?

Skala Barthel pomaga stwierdzić, czy pacjent potrzebuje całodobowego wsparcia lekarskiego i medycznego. Ocenia ona, jak dalece senior samodzielnie funkcjonuje w swoim otoczeniu. Bierze ona pod uwagę takie czynniki jak:

  • samodzielne odżywianie, 
  • siadanie i przemieszczanie się pomiędzy łóżkiem a krzesłem, 
  • umiejętność utrzymania higieny osobistej, 
  • sprawność podczas korzystania z toalety, 
  • umiejętność samodzielnej kąpieli, 
  • pokonywanie dystansu po płaskiej powierzchni, 
  • korzystanie ze schodów, 
  • samodzielne ubieranie, 
  • trzymanie stolca, 
  • trzymanie moczu. 

Jeśli w większości przypadków senior radzi sobie sam, świadczy to o tym, że nie wymaga całodobowej opieki. 

Zapewnij swojemu schorowanemu bliskiemu pełne wsparcie medyczne. Zrób to dla jego dobra i bezpieczeństwa. To, że nie dajesz rady całodobowo się nim opiekować, może doprowadzić Cię do frustracji i wyczerpania. Zakład opiekuńczo-leczniczy przejmie Twoje obowiązki, a Ty zyskasz wytchnienie. Nie miej poczucia winy — Twój bliski w placówce opiekuńczo-leczniczej ma wszystko, czego potrzebuje — od wyżywienia po terapie, rehabilitację i kontakt z innymi pacjentami w podobnej sytuacji. 


Spawdź naszą stronę https://betamed.pl/opieka-nad-seniorem/zaklad-opiekunczo-leczniczy-2/