Operacja żylaków nóg – czy warto?

 Żylaki to problem, który dotyka wielu osób w starszym wieku. Są to elementy niewydolności żylnej, które najczęściej atakują nogi. Niosą one za sobą wiele negatywnych konsekwencji, albowiem przyczyniają się nie tylko do obniżenia poziomu estetyki naszych nóg, ale również mogą przerodzić się w poważniejsze problemy zdrowotne. Kiedy pojawią się na naszym ciele, należy niezwłocznie zgłosić się do specjalisty, albowiem zbagatelizowane żylaki mogą okazać się poważnym niebezpieczeństwem. Najlepszym patentem na skuteczne pozbycie się tego problemu jest operacja. 

Operacja żylaków nóg – na czym polega?

 Choć wiele osób ma obiekcje przed poddaniem się operacji usuwania żylaków, to jest to zdecydowanie najlepsza opcja na przywrócenie nogom dawnego piękna. Operacja ta jest relatywnie prosta i w większości przypadków nie jest obarczona zbyt dużym ryzykiem. Polega ona na usunięciu żyły głównej – odpiszczelowej albo odstrzałkowej. Pacjent w trakcie operacji zostaje dwukrotnie nacięty. Najpierw w pachwinie lub pod kolanem, a następnie w pobliżu kostki. W trakcie operacji do organizmu chorego zostaje wprowadzona specjalna sonda, którą lokuje się w okolicy kostki. Gdy żyła główna zostanie skutecznie usunięta, lekarz podwiązuje mniejsze obwodnice. Rany powstałe po zabiegu zszywa się za pomocą plastrów, a na nogę chorego nałożony zostaje opatrunek uciskowy. Choć same procedury mogą brzmieć dość drastycznie, to cała operacja jest względnie prosta. Czas jej trwania wynosi około godziny, a pacjent nie może narzekać na ból, gdyż zostaje mu podane znieczulenie. 

Jakie korzyści płyną z operacji żylaków nóg? 

 Żylaki nóg to problem, który nierzadko jest bagatelizowany. Taka postawa jest jednak niesłuszna, ponieważ mogą one przyczyniać się nie tylko do intensywnego bólu nóg, ale również do wielu poważnych schorzeń. Wykonanie operacji we wczesnym stadium jest więc bardzo dobrą opcją. Podstawową zaletą tego działania jest fakt, że blizny powstałe po operacji są relatywnie niewielkie. Małe rozmiary blizn determinują również krótki czas rekonwalescencji. Powrót do obowiązków służbowych jest bowiem możliwy nawet po kilkunastu dniach. Operacja żylaków kończyn dolnych nie jest również związana z długim pobytem w szpitalu, gdyż pacjent już kolejnego dnia zostaje wypisany i może wrócić do swojego domu. Niewątpliwym walorem operacji jest również jej wysoka skuteczność. Oznacza ona, że żylaki powracają niezwykle rzadko i w większości przypadków sprawna interwencja medyczna umożliwia trwałe rozwiązanie problemu. 

Operacja żylaków nóg – przeciwwskazania i możliwe powikłania

 Choć w większości przypadków operacja żylaków kończyn dolnych niesie za sobą pozytywne skutki, to nie każdy może z niej skorzystać. Istnieje bowiem kilka przeciwwskazań, wśród których szczególnie istotne jest niedokrwienie kończyny. Zabieg ten nie powinien być również wykonywany u osób, które zmagają się z bardzo dużą nadwagą lub z poważnymi owrzodzeniami. Przed operacją warto dowiedzieć się też o powikłaniach, jakie są możliwe w związku z przeprowadzeniem zabiegu. Wśród nich najpopularniejsze są miejscowe zakażenia w okolicach pachwiny lub powikłania limfatyczne. Na szczęście, powikłania są prawdziwym ewenementem. Według oficjalnych badań dotykają one zaledwie 1 na 2500 osób, co oznacza, że operacja ta praktycznie nigdy nie niesie za sobą poważnych konsekwencji. W związku z tym jest ona świetnym rozwiązaniem dla osób, które zmagają się z żylakami. Dzięki jej wykonaniu powrót do nieskazitelnego zdrowia może być nie tylko szybki, ale również bezpieczny i praktycznie bezbolesny.