Po czym poznać, że organizm się oczyszcza?

Detoksykacja organizmu pozwala na przywrócenie homeostazy i poprawę samopoczucia. Usuwając toksyny z organizmu można zniwelować nadmierną senność, bóle głowy, mdłości oraz wahania nastroju i problemy z koncentracją.

Skąd wiadomo, że organizm się oczyszcza?

Usuwanie toksyn z organizmu jest możliwe wyłącznie w sytuacji, w której układy pokarmowy oraz wydalniczy działają w sposób prawidłowy. Chcąc zadbać o to, żeby organizm mógł się oczyszczać, należy jeść odpowiednio dużo pokarmów bogatych w błonnik, a także dbać o nawodnienie. Dzięki temu wszystkie szkodliwe substancje będą na bieżąco wydalane z organizmu. U osób zdrowych, proces oczyszczania przebiega bardzo szybko. Już po kilku dniach można zauważyć pozytywne zmiany, będące efektem usunięcia toksyn. 

Pierwszym znakiem, że twój organizm się oczyszcza, będzie zwiększenie poziomu energii oraz uregulowanie problemów ze snem, takich jak trudności z zasypianiem, bezsenność lub wręcz przeciwnie, nadmierna senność. Poprawę samopoczucia zaobserwujesz w ciągu kilku dni od rozpoczęcia procesu detoksykacji.

Długofalowe skutki detoksu

Uregulowanie problemów ze snem oraz zwiększenie ilości energii, to pierwsze zmiany, które poinformują cię, że twój organizm się oczyszcza. Jeśli jednak postanowisz faktycznie o siebie zadbać i wprowadzić zmiany, które pozwolą ci poprawić kondycję twojego organizmu, polecamy wykonać morfologię, w momencie, w którym będziesz rozpoczynać detoks. Następnie, powtórz badanie po 3-4 miesiącach. Z pewnością zauważysz, że twoje wyniki uległy poprawie.

Oprócz poprawy wyników badań, detoks pozwala zaobserwować również wyraźną poprawę odporności. Osoby, które dbają o swój organizm i regularnie usuwają z niego toksyny rzadziej chorują i są dużo bardziej odporne na działanie szkodliwych mikroorganizmów, takich jak wirusy, bakterie i grzyby

Do długofalowych zmian, które można zaobserwować, należą również zmiany w wyglądzie. Znakiem, że twój organizm się oczyszcza będzie poprawa kondycji włosów, skóry i paznokci. 

Czy oczyszczanie organizmu jest przyjemne?

Decydując się na oczyszczenie organizmu, musisz być przygotowany na to, że pierwsze trzy do pięciu dni mogą być dla ciebie trochę nieprzyjemne. Najczęstszym „skutkiem ubocznym” usuwania toksyn, jest pojawienie się zmian trądzikowych. Jest to sygnał, że toksyczne substancje są wydalane wszystkim dostępnymi drogami, do których zaliczają się również pory w skórze. 

W pierwszych dniach może pojawić się również ospałość. Jednak te drobne niedogodności są stanem przejściowym i ustępują już po kilku dniach. Po ustąpieniu nieprzyjemnych objawów, często można zaobserwować zmniejszenie się obwodu w pasie (skutek usunięcia zbędnych substancji zalegających w przewodzie pokarmowym), wzrost energii i ogólną poprawę samopoczucia.

Czy oczyszczanie organizmu jest przyjemne?

Kiedy warto zdecydować się na detoks?

Współczesny świat nie sprzyja dbaniu o swój organizm. Żyjemy w biegu i często nie zastanawiamy się, jak nasze decyzje i sposób życia, wpływają na naszą kondycję psychofizyczną. Jeżeli wiesz, że twoja dieta pozostawia wiele do życzenia, a dodatkowo często korzystasz z używek, to prawdopodobnie przeprowadzenie detoksu będzie dobrym pomysłem.

Również w sytuacji, w której często czujesz się zmęczony, masz huśtawki nastroju i problemy ze snem oraz koncentracją, usunięcie toksyn z organizmu może pozwolić ci poczuć się lepiej. Jeżeli masz wątpliwości co do tego, czy warto oczyścić organizm, skonsultuj się z dietetykiem. Specjalista pomoże ci określić, czy potrzebujesz detoksu. Jeśli odpowiedź będzie twierdząca, dietetyk zadba o to, żebyś w czasie usuwania toksyn z organizmu dostarczał mu wszystkich niezbędnych składników odżywczych.