Strzelanie w stawach – co oznacza i jak sobie z tym radzić?


  • Strzelanie w stawach to dolegliwość, która dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn.
  • Może być spowodowana różnymi czynnikami, takimi jak niedobór witamin, niewielka ilość aktywności fizycznej, siedzący tryb życia lub wykonywana praca.
  • Może być także oznaką poważnych dolegliwości zdrowotnych, takich jak stany zapalne lub choroba niszcząca tkankę chrzęstną (chondromalacja).
  • Strzelanie w stawach, któremu towarzyszą ból, obrzęk lub sztywność stawu, powinno być sygnałem do zasięgnięcia porady lekarskiej.
  • Możliwe sposoby radzenia sobie z tym problemem to: leczenie farmakologiczne, rehabilitacja, zmiana diety oraz zwiększenie aktywności fizycznej.

Strzelanie w stawach to dolegliwość, na którą uskarża się wiele osób – zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Czy zawsze oznacza ono, że ze stawami dzieje się coś niedobrego? Niekoniecznie, choć może ono być zwiastunem poważnych dolegliwości zdrowotnych. Jak więc rozpoznać, czy strzelanie w stawach powinno być dla nas niepokojące?

Skąd bierze się strzelanie w stawach? 

Strzelanie w stawach jest przypadłością, na którą uskarżają się nie tylko osoby starsze – dotyczy ona bowiem także ludzi w sile wieku. Trzaski pojawiają się zazwyczaj w wyniku wykonania ruchu po dłuższym spoczynku, z tego też powodu szczególnie słyszane są rano, po przebudzeniu się. 

Przyczyn występowania tego rodzaju dolegliwości jest naprawdę bardzo wiele. Czasami strzelanie w stawach uwarunkowane jest anatomicznie i genetycznie – dojść może na przykład do nieprawidłowości w budowie stawu. Dziedziczną dolegliwością jest także zespół nadmiernej ruchomości stawów, któremu także towarzyszy charakterystyczne strzelanie. Strzykające stawy mogą także być powodowane po prostu niedoborem witamin będących budulcami chrząstki stawowej  – mowa tu między innymi o witaminach z grupy B czy też witaminie C. Co więcej – strzelanie w stawach może być powodowane po prostu siedzącym trybem życia i niewielką ilością aktywności fizycznej. Ponadto do pojawienia się strzykania w stawach może też doprowadzić wykonywana praca. 

Jak zatem widać – strzelanie w stawach nie zawsze musi być wywołane przez poważną chorobę. Z drugiej jednak strony – może ono być oznaką między innymi stanów zapalnych, a także zwyrodnieniowych. Stanowi ono jeden z pierwszych objawów chondromalacji – poważnej choroby niszczącej tkankę chrzęstną. 

Kiedy strzelanie w stawach może stanowić powód do niepokoju?

Zazwyczaj strzelanie w stawach to po prostu efekt dźwiękowy – nie towarzyszą mu żadne dolegliwości bólowe, czy też dyskomfort. Mogą się one jednak przytrafić – podobnie, jak na przykład opuchlizna, zaczerwienienie, czy też zwiększona ciepłota skóry. Objawy te wskazywać mogą między innymi na stan zapalny, dlatego po dostrzeżeniu ich u siebie warto jak najprędzej skonsultować się z ekspertem, aby nie pogarszać stanu swojego zdrowia. 

Z kolei gdy strzelanie pojawi się w okolicach klatki piersiowej – może ono zwiastować początek choroby zwyrodnieniowej w kręgosłupie. Absolutnie nie należy też lekceważyć sytuacji, gdy strzelanie pojawia się w stawie biodrowym niemowlęcia – może to bowiem świadczyć o rozwojowej dysplazji stawu biodrowego.

Specjalistą, do którego należy zwrócić się z prośbą o pomoc w wyżej wymienionych sytuacjach, jest lekarz reumatolog. Zajmuje się on diagnostyką i leczeniem chorób stawów. Zleci on niezbędne badania potrzebne do ustalenia, jaką przyczynę ma strzelanie w stawach – zlecone może być między innymi przeprowadzenie RTG, artroskopii, czy też rezonansu komputerowego. Oczywiście kluczowe dla szybkiej i pewnej diagnostyki będzie przeprowadzenie pełnego wywiadu lekarskiego.

Metody leczenia strzykających stawów

Leczenie zależy od tego, jaka jest przyczyna “strzelania” w stawach. W pierwszej kolejności konieczne jest bowiem wyeliminowanie głównej przyczyny schorzenia, oczywiście o ile jest to możliwe. Jeśli, dla przykładu, strzelanie w stawach powodowane jest przez niedobory – zalecana jest suplementacja brakujących mikroskładników i minerałów. Jeśli zaś jego przyczyną jest stan zapalny – stosuje się odpowiednio dobrane leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. W przypadku bardzo nasilonych objawów, lekarz może zlecić wstrzyknięcie bezpośrednio do stawu np. kwasu hialuronowego