Uwielbiasz świeże soki? Sprawdź, jakie urządzenie przyda się w twojej kuchni?

Decydując się na zdrowszy tryb życia, wybór między sokowirówką a wyciskarką może być kluczowy dla jakości i wartości odżywczej twoich soków. Oba urządzenia mają swoje zalety, ale który będzie najlepszy dla Ciebie? Przedstawimy różnice, abyś mógł podjąć świadomą decyzję.

  • Sokowirówka czy wyciskarka — na jakie urządzenie się zdecydować? 
  • Wyciskarka wolnoobrotowa — jak działa to urządzenie? 
  • Urządzenia do wyciskania gotowego soku 

Sokowirówka czy wyciskarka — na jakie urządzenie się zdecydować? 

Sokowirówka to urządzenie, które za pomocą wirującego sita rozdrabnia owoce i warzywa, umożliwiając ekspresową produkcję soku. Proces ten jest głośniejszy i bardziej dynamiczny, co sprawia, że sokowirówki są szybsze w działaniu. Jednakże, ze względu na intensywność procesu, istnieje ryzyko większej utraty składników odżywczych z powodu ciepła i utleniania podczas szybkiego wirowania. To oznacza, że sok uzyskany za pomocą sokowirówki może zawierać nieco mniej składników odżywczych niż soki przygotowane innymi metodami, które minimalizują te procesy.

W przeciwieństwie do wyciskarki, dzięki sokowirówce otrzymasz klarowny sok nie tylko z pomarańczy, ale również z jabłek, marchwi, warzyw liściastych, a nawet banana. 

Wyciskarka wolnoobrotowa — jak działa to urządzenie? 

Wyciskarki wolnoobrotowe to urządzenia, które działają zdecydowanie spokojniej niż sokowirówka, operując przy wolniejszym obrocie. Ta metoda, minimalizuje ilość ciepła generowanego podczas wyciskania soku, co zmniejsza proces utleniania. Dzięki temu delikatnemu procesowi wyciskania — wyciskarki mogą zachować większą ilość składników odżywczych, enzymów i naturalnego smaku owoców i warzyw w uzyskanym soku. Ta metoda ekstrakcji jest preferowana przez tych, którzy chcą uzyskać sok o wyższej zawartości składników odżywczych i większym potencjale smakowym. Jednakże, z uwagi na wolniejszy proces, wyciskarki wymagają więcej czasu niż sokowirówki.

W przypadku wyciskarek wolnoobrotowej najczęściej wybieranymi owocami są cytrusy. Warto jednak pamiętać, że stawiając na wyciskarkę wolnoobrotową, możesz uzyskać coś więcej niż sok, jak w przypadku sokowirówki. Używając wyciskarki wolnoobrotowej, wzbogacisz domowe menu w zdrowe musy, purée warzywne, a nawet lody w postaci sorbetów lub przekąski dla dzieci w formie słodkich i naturalnych musów. Na co zatem postrawić – sokowirówka czy wyciskarka będzie bardziej praktyczna?

Urządzenia do wyciskania gotowego soku 

Jakość soku w dużej mierze zależy od wybranej metody ekstrakcji. Sokowirówka, zapewniając szybkość i wygodę w przygotowywaniu świeżego soku, jednak niesie ze sobą pewne kompromisy. Ze względu na szybkie wirujące sito, może prowadzić do większej utraty składników odżywczych z owoców i warzyw, co może mieć wpływ na wartość odżywczą uzyskanego soku. Z drugiej strony, wyciskarka oferuje wyższą jakość soku, zachowując większą ilość składników odżywczych, enzymów oraz smaku, dzięki delikatniejszemu procesowi wyciskania. Pomimo dłuższego czasu potrzebnego do przygotowania soku, wyciskarki są cenione za możliwość uzyskania soku o większej zawartości wartości odżywczej, co sprawia, że są atrakcyjne dla osób zwracających szczególną uwagę na zdrowie i jakość spożywanych produktów.

Z całą pewnością wyciskane soki są nie tylko bogate w wiele witamin i składników odżywczych. To również wyjątkowo smaczna forma serwowania warzyw i owoców. To, na jakie urządzenie do wyciskania soków się zdecydować w dużej mierze uzależnione jest od twoich preferencji. To właśnie dlatego ustanawiając się, czy lepsza będzie dla ciebie wyciskarka do soków, czy sokowirówka kieruj się przede wszystkim użytecznością sprzętu w twoim domu. 

Artykuł sponsorowany