Warzywa, które rujnują stawy – które szkodzą stawom i dlaczego?

Rośliny uznawane są za zdrowe źródło pożywienia, ale czy mogą powodować dolegliwości? Okazuje się, że istnieją warzywa, których lepiej unikać, jeśli chcemy zadbać o dotknięte chorobą stawy.

Co odpowiada za zdrowe stawy?

Odpowiednio zbilansowana dieta to dieta różnorodna. Zdrowy człowiek nie powinien więc ograniczać się do jedzenia wyłącznie jednego rodzaju warzyw. Jak we wszystkim co związane ze zdrowym trybem życia – również w przypadku diety roślinnej należy zachować umiar i zdrowy balans.

Stawy wymagają różnorodnych składników odżywczych, witamin oraz minerałów. Ich podstawowym budulcem jest białko. Aby wspierać ich zdrowie warto wprowadzić do diety takie składniki, jak wapń, fosfor, witamina D, cynk czy kwasy tłuszczowe omega-3. Doskonałym, naturalnym źródłem większości z nich są właśnie warzywa.

Należy mieć na uwadze, że w wielu przypadkach to nie same warzywa, ale sposób ich obróbki powoduje problemy zdrowotne. Tak więc bezwzględnie warto ograniczyć ich nadmierne solenie, smażenie na tłuszczach zwierzęcych typu smalec czy mocne przypiekaniu na grillu. Najlepszą formą przyjmowania warzyw będzie jedzenie na surowo (oczywiście z wyjątkiem tych wymagających gotowania typu ziemniak), delikatne blanszowanie na oliwie czy gotowanie na parze.

Nadmiar puryn przyczyną wielu problemów

O ile w organizmie zdrowego człowieka żadne z warzyw nie powinno wyrządzić krzywdy, o tyle w przypadku niektórych chorób stawów należy zachować ostrożność. Przykładem są wszelkie schorzenia wywołane przez odkładające się w stawach kryształki. Należy do nich dna moczanowa, która objawia się nagłym, bardzo uciążliwym bólem i opuchnięciem danego stawu. Jej przyczyn upatruje się w obecności w organizmie nadmiaru kwasu moczowego, w większości przypadków w wyniku obciążenia genetycznego lub niewłaściwej diety. W przebiegu choroby powinno się znacznie ograniczyć albo wyeliminować warzywa zawierające szkodliwe dla chorego puryny. Wśród nich są: brokuły, kalafior, brukselka, groszek, kukurydza, papryka, szpinak, por, szczaw, soja, soczewica. Znacznie ograniczyć należy także spożywanie kapusty czerwonej, włoskiej oraz zielonej fasolki szparagowej.

Solaniny jako wróg zdrowych stawów

Przyczyną bólu w stawach może być też odkładanie się wapnia w tkankach miękkich. Dzieje się to za sprawą nadmiaru solaniny występującej w warzywach takich jak pomidory, ziemniaki (przede wszystkim te niedogotowane), bakłażany oraz papryka. Solaniny to trujący alkaloid występujący w roślinach z rodziny psiankowatych. Znajduje się zarówno w bulwach, jak i liściach oraz łodygach. Jego nadmiar może powodować obrzęk stawów, a tym samym wzmożony ból i dyskomfort.

Reumatyzm a spożywanie warzyw

Jakie warzywa rujnują stawy w przypadku chorób o podłożu zapalnym? Bóle stawów związane z reumatyzmem mogą potęgować następujące warzywa: szparagi, szpinak, bób, zielony groszek czy ciecierzyca. Pamietajmy jednak, by wyeliminowane warzywa zastąpić innymi – takimi, które korzystnie wpłyną na nasze zdrowie. Wśród polecanych warzyw dla osób cierpiących na bóle stawów są marchew, ogórek, cebula, burak, pietruszka, seler. To rośliny uznawane za przeciwzapalne, podobnie jak wszelkie dodawane do potraw zioła.

Nie ma jednoznacznych badań stwierdzających, że konkretne warzywa powodują nasilenie bólu stawów. Nie da się również jasno określić, czy w danym przypadku eliminacja danego składnika okaże się pomocna. Z pewnością warto jednak spróbować ograniczyć podaż warzyw uznawanych za szkodliwe dla stawów i obserwować czy następuje poprawa samopoczucia.