Z jakimi problemami warto udać się do ortopedy?

Istnieją takie dziedziny medycyny, z pomocy których od czasu do czasu musi skorzystać praktycznie każdy człowiek. Ortopedia zdecydowanie należy do tego grona. Zajmuje się ona bardzo podstawowymi funkcjami ludzkiego ciała, a lista schorzeń i dolegliwości które są przez nią leczone jest bardzo długa. Warto wiedzieć, z jakimi problemami można wybrać się do specjalisty w tej dziedzinie.

Czym zajmuje się ortopedia?

W zakresie zainteresowań ortopedii leżą wszystkie elementy ludzkiego ciała, odpowiedzialne za ruch. Są to przede wszystkim kości, stawy i mięśnie – a więc te części naszego ciała, które szczególnie mocno narażone są na urazy i schorzenia.

Zakres badań ortopedii jest dość szeroki, a ponadto zwiększał się wraz z rozwojem medycyny. Jak sugeruje sama nazwa, dziedzina ta początkowo zajmowała się jedynie leczeniem dzieci – stąd końcówka „-pedia”. Koncentrowała się przede wszystkim na leczeniu wad postawy. Z czasem jednak zwiększyła swój zakres działań, obejmując leczenie wielu innych schorzeń zaburzających zarówno prawidłową postawę, jak i ruch.

Kiedy należy zgłosić się do ortopedy?

Ortopeda będzie w stanie pomóc w przypadku wszystkich problemów z narządami ruchu. Na konsultacje warto zgłosić się przy różnego rodzaju nerwobólach, trudnościach w prawidłowym poruszaniu się lub problemów z utrzymaniem postawy. Dobre kliniki w czasie konsultacji wykonują od razu szereg badań, pozwalających na dokładne poznanie problemu. Na przykład, w klinice Rex Medica pacjent może wykonać rezonans magnetyczny i badania USG. Obydwie te technologie pozwalają na dokładniejsze „zajrzenie” pod skórę i zbadanie, z czego mogą wynikać konkretne problemy ze zdrowiem.

Do najczęstszych dolegliwości z jakimi pacjenci zgłaszają się do ortopedy należą:

  • Złamania i skręcenia. Niestety, wypadki skutkujące uszkodzeniem kości lub stawów mogą spotkać każdego człowieka. Często łatwo je pomylić ze zwykłym stłuczeniem – jednocześnie ich lekceważenie jest bardzo poważnym błędem. Jeśli tylko istnieje podejrzenie złamania czy pęknięcia kości, natychmiast należy udać się do ortopedy, aby dokładniej je zbadać.
  • Bóle kości i stawów. Bóle tego typu mogą wynikać z bardzo różnych przyczyn. Z tego powodu zawsze potrzebne jest dokładne ich zbadanie i podjęcie leczenia. Niekiedy jest to zwykłe nadwyrężenie lub przemęczenie, w innych przypadkach kryją się za nimi znacznie poważniejsze choroby.
  • Wady postawy. Problemy z zachowaniem prawidłowej postawy to prawdziwa zmora współczesnego świata. Często wynikają one z siedzącego trybu życia, ale również w tym przypadku przyczyny mogą być różne.
  • Stany zapalne. Mogą dotykać również kości. Wymagają prawidłowego leczenia, uwzględniającego czynniki takie jak wiek pacjenta czy przyczynę problemu.

Ortopedia zajmuje się zarówno doraźnym leczeniem nagłych problemów zdrowotnych, jak i długotrwałymi terapiami schorzeń takich jak wady postawy. Z ortopedią blisko związana jest oczywiście rehabilitacja. Dziś dziedzina ta jest bardzo dobrze rozwinięta i pozwala na skuteczne leczenie najróżniejszych dolegliwości, które bez fachowej pomocy mocno utrudniają codzienne funkcjonowanie.