Jak pozbyć się wody z organizmu?

Zatrzymywanie się nadmiaru wody w organizmie to problem wielu ludzi. Skutki takiego zjawiska to opuchnięte nogi, dłonie czy stopy. Osoby, które mają problem z nadmiarem wody w ciele, zazwyczaj mogą zaobserwować u siebie duże wahania wagi. Jak skutecznie pozbyć się tego problemu? Jakie skutki uboczne są z nim związane? Dlaczego nadmiar wody zalega w organizmie?


  • Zatrzymywanie się nadmiaru wody w organizmie to problem wielu ludzi, objawia się opuchnięciem kończyn oraz wahaniem wagi.
  • Nadmiar wody w organizmie często jest spowodowany zmianami hormonalnymi u kobiet podczas cyklu miesiączkowego, ale może też być skutkiem niezdrowego stylu życia (np. nieprawidłowej diety, braku aktywności fizycznej, nadmiaru soli w diecie).
  • Czasami przyczyną jest przyjmowanie niektórych leków, w takiej sytuacji warto skontaktować się z lekarzem.
  • Nadmiar wody w ciele ma negatywny wpływ na wygląd zewnętrzny i może powodować dyskomfort i ból.

Nadmiar wody w organizmie — jaki jest powód?

Z nadmiarem wody w organizmie boryka się wiele osób. Często są to kobiety, które podczas swojego cyklu miesiączkowego doświadczają wielu zmian hormonalnych. To najczęstszy powód zatrzymywania się wody w organizmie u kobiet i czasami niewiele można z tym zrobić. 

Problem nadmiary wody w organizmie może dotyczyć każdego. Często jest on spowodowany nieprawidłowym trybem życia. Najczęściej winna wszystkiemu jest nieprawidłowa dieta oraz brak aktywności fizycznej. Jednak warto wspomnieć, że nadmiar ruchu również może mieć wpływ na zbyt duże ilości wody w ciele. Najlepiej zwrócić uwagę na obecność soli w diecie. Im mniej, tym lepiej. Bardzo istotne jest to, aby pić właściwe ilości wody, ponieważ to płyny pozwalają na utrzymanie właściwego poziomu nawodnienia tkanek. 

Czasami powodem zatrzymania się wody w organizmie może być przyjmowanie niektórych leków. W takiej sytuacji warto skontaktować się z lekarzem i spróbować dobrać inne leki, które nie będą miały tak poważnych skutków ubocznych.

Czy nadmiar wody w ciele jest niebezpieczny?

Nadmierna ilość wody w organizmie ma wiele skutków ubocznych. Jednym z nich jest kwestia estetyczna. Woda gromadząca się w ciele powoduje powstawanie cellulitu, a dodatkowo może być powodem opuchniętego ciała. Często dochodzi do opuchnięcia nóg, dłoni i stóp. Może to powodować dyskomfort, a czasem nawet ból. Warto zaznaczyć, że osoby mające problem z nadmiarem wody w organizmie mają wahania wagi, a towarzyszy temu często uczucie zmęczenia i ciężkości. 

Niestety nadmiar wody w organizmie to nie tylko kwestia estetyki ciała. Takie zjawisko może negatywnie wpływać na nerki, a nawet serce.

Jak uniknąć nadmiaru wody w organizmie?

Jak uniknąć nadmiaru wody w organizmie?

Wiele osób doświadczyło nadmiaru wody w organizmie i chce temu przeciwdziałać. To jedno z najlepszych rozwiązań, ponieważ nie wymaga wdrażania leków. Co robić, aby uniknąć nadmiaru wody w organizmie?

  • ograniczyć sól — ograniczenie soli to pierwszy krok w walce z zatrzymującą się wodą. To sól absorbuje wodę i sprawia, że ta zalega w organizmie. Warto ograniczyć jej spożywanie.
  • pić wodę — duża ilość płynów spożywanych w ciągu dnia to klucz do zdrowego ciała. Paradoksalnie to woda sprawia, że płyny nie zatrzymują się w organizmie.
  • wprowadzić aktywność fizyczną — aktywność fizyczna to coś, co idealnie pomaga w walce z cellulitem. Lepiej unikać siedzącego trybu życia i dużo się ruszać w miarę możliwości. 
  • unikać siedzącego trybu życia — siedzący tryb życia sprzyja powstawaniu opuchlizny czy cellulitu. Wszystko jet związane z nadmiarem wody w organizmie. 

Jak pozbyć się nadmiaru wody z organizmu?

Pozbycie się wody z organizmu może być pracochłonne. Na początek warto zadbać o styl życia. Dobrym pomysłem będzie picie większej ilości wody oraz zrezygnowanie z soli. Dobra dieta to podstawa, dlatego należy jeść duże ilości warzyw i owoców, szczególnie tych bogatych z błonnik.

Wiele osób borykających się z nadmiarem wody w organizmie przyjmuje suplementy, które pomagają pozbyć się jej. Wiele osób w takich przypadkach stosuje specjalne mieszanki ziół na poprawę trawienia. 

Osoby borykające się z wodą zalegająca w organizmie powinny poznać źródło problemu i je zlikwidować.