Zatrzymanie wody w organizmie – jak sobie z nim radzić?


  • Zatrzymanie wody w organizmie może być oznaką złej diety lub poważnych problemów ze zdrowiem
  • Objawami zatrzymania wody w organizmie są spuchnięte kończyny, szybkie przybieranie na wadze, blada skóra, uczucie zdrętwienia stawów, powstawanie cellulitu oraz opuchlizna wokół oczu
  • Przyczyny zatrzymania wody w organizmie mogą być hormonalne, zaburzenia działania naczyń włosowatych, zaburzenia systemu limfatycznego, problemy z ciśnieniem krwi, nadmierna ilość soli w diecie, niedobór potasu, nadmiar alkoholu, leki moczopędne, ciąża
  • Aby zapobiec zatrzymaniu wody w organizmie należy pić dużo wody, unikać soli i produktów zawierających dużo soli, spożywać potas, ograniczyć alkohol, unikać leków moczopędnych, uprawiać sport i dbać o prawidłową dietę.

Choć na pierwszy rzut oka zatrzymanie wody w organizmie nie wydaje się groźne, w rzeczywistości może jednak być oznaką złej diety lub poważnych problemów ze zdrowiem. Dlatego też a poniższym tekście podpowiadamy, jakie są objawy zastoju wody w organizmie. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak postępować w przypadku zatrzymania wody.

Objawy zatrzymania wody w organizmie

Woda jest jednym z podstawowych elementów budujących nasze ciało. Dlatego też utrzymanie gospodarki wodnej organizmu na zbalansowanym poziomie jest niezwykle ważne. Czasem jednak dzieje się tak, że ciało zatrzymuje wodę, przez co powstają widoczne zmiany w organizmie. Do najważniejszych objawów zatrzymania wody zalicza się:

  • Spuchnięte kończyny;
  • Szybkie przybieranie na wadze;
  • Blada skóra;
  • Uczucie zdrętwienia stawów;
  • Powstawanie cellulitu;
  • Opuchlizna wokół oczu.

Zastój wody w organizmie prowadzi do powstawania wielu nieestetycznie wyglądających zmian, w tym opuchlizny ciała. Na szczęście jednak można temu zapobiec.

Dlaczego woda zatrzymuje się w organizmie

Zanim przejdziemy do tego, jak radzić sobie z zastojem wody, należy wspomnieć o tym, skąd bierze się ten problem. Przyczyn zatrzymania się wody w organizmie jest wiele. Za najważniejsze z nich uważa się:

  • Hormony – zwłaszcza u kobiet, które za sprawą estrogenów nabierają wody i „puchną” przed miesiączką, w trakcie stosowania leków hormonalnumych itd.
  • Niepoprawnie działające naczynia włosowate – to właśnie ich zadaniem jest wymiana substancji między tkanką a krwią. W przypadku powstawania zaburzeń w ich pracy naczynia włosowate zatrzymują wodę w tkankach, zamiast ją wydalać.
  • Zaburzenia systemu limfatycznego – w wyniku zaburzeń ciśnienia w transporcie limfy przez tkanki część wody odkłada się w tkankach organizmu.
  • Problemy z ciśnieniem krwi – w tym również spowodowane złą pracą serca i niewydolnością nerek, które zamiast usuwać nadmiar wody z organizmu, gromadzą ją w tkankach.

Na szczęście jednak istnieje kilka sprawdzonych sposobów na to, by poradzić sobie z problemem zatrzymywania wody w organizmie.

Zatrzymywanie wody w organizmie – co robić?

Sprawdzonym remedium na walkę z zatrzymującą się w organizmie wodą, są preparaty takie jak: napar z nawłoci, skrzypu i czystka oraz wyciąg z mniszka lekarskiego. Ogromne znaczenie ma również właściwą dietą, która powinna opierać się na redukcji stosowanej w kuchni soli. Dodatkowo zaleca się także wdrożyć suplementację magnezem, który można znaleźć zarówno w suplementach, jak i w artykułach spożywczych. Solidnym źródłem magnezu są m.in.:

Równie ważne jest to, by spożywać 1,5-2 l wody dziennie. Stymuluje to pracę nerek oraz paradoksalnie pomaga w usuwaniu nadmiaru wody. Ponadto warto także pomyśleć o tym, by wdrożyć w życie aktywność fizyczną, która przywróci gospodarkę wodną do normy. W przeciwnym razie bezruch będzie sprzyjał zatrzymywaniu wody w tkankach i prowadził do powstawania obrzęków.

Zatrzymywanie wody w organizmie – co robić?

Niezwykle istotna jest także odpowiednią dietą i regularność spożywanych posiłków oraz wody. Dieta powinna opierać się przede wszystkim na dużej ilości warzyw i owoców. Zaleca się również ograniczyć spożycie produktów wysoko przetworzonych oraz bardzo słonych. Oznacza to więc, że osoby zmagające się z zaleganiem wody powinny ograniczyć spożywanie słonych przekąsek w postaci chipsów, paluszków, frytek itd. Na końcu warto również wspomnieć o tym, że osoby, w których ciele zatrzymuje się woda, mogą pomóc sobie, spożywając produkty moczopędne, np. napary i zioła. Mowa tu m.in. o produktach takich jak czystek, skrzyp, pokrzywa i natka pietruszki.